Gå til hovedindhold
You are at:

2018

Referater 2018

  • Referat af møde den

    Sted & tid: Personalerummet 18.15 – 20.15 

    Dagsordenansvarlig: Stine Arnfred

    Referent: Mette Schmidt Olsen

    ––––––

    Mødedeltagere:  Anne Elkjær Jeremiassen, Anna Olivarius, Claus Guldberg, Ulla Zeeberg Koch, Sten Rasmussen, Mads Wagner, Simon Krarup
    Suppleanter: Jakob Munksgaard & Louise Zyskind

    Lærere: Marion Carlsen & Anne-Marie Bach 

    Skoleleder: Stine Arnfred 

    Afdelingsleder: Mette Schmidt Olsen
    SFO/klub-leder Katrine Krogh Poulsen
    Elevråd: Endnu ikke valgt 

    Afbud: Ulla Zeeberg Koch og Claus Guldberg

     

     

    # 1
    Elevrådet v/elevrådsformanden
    Sluttid: 18:15

    ––––––
    Hver klasse har valgt elevrådsrepræsentanter til elevrådet, men de konstituerer sig først ultimo august.

    # 2
    Siden sidst

    Opfølgning på sidste referat

    Sluttid: 18:15

    ––––––

    Skoleårets sidste bestyrelsesmøde blev aflyst pga. mange afbud.

    # 3
    Valg af formand og næstformand

    Sluttid: 18:25

    ––––––

    Anne Jeremiassen blev valgt som formand

    Næstformand vælges på næste møde

    # 4
    Forslag til bestyrelsens møderække – se bilag

    herunder orientering om foreslået mødestruktur – at nogle af møderne er arbejdsmøder

     Den foreslåede møderække blev godkendt, med mulighed for at

    Sluttid: 18:50

    ––––––

    Mødestarttidspunkt ændret til kl. 17.00 – med mulighed for at forlænge møderne med en halv time

    # 5 Forretningsorden

    nedsættelse af arbejdsgruppe

    Anne Jeremiassen, Mads Wagner og Stine Arnfred

    Sluttid:19:05

    ––––––

    # 6

    Dato for forældremøder

    fordeling af hvem, der deltager til hvilke møder – alle med start kl.17:00

    Sluttid: 19:10

    0.årgang 30.08.18 – Anne Jeremiassen

    1.årgang 28.08.18 – Mads Wagner

    2.årgang 12.09.18 – Simon Krarup

    3.årgang 18.09.18 -  Anne Jeremiassen

    4.årgang   5.09.18 -  

    5.årgang   4.09.18 -  Anne Jeremiassen

    6.årgang   3.09.18 – Louise Zyskind

    7.årgang 11.09.18 -  Anna Olivarius

    8.årgang 20.09.18 – Anna Olivarius

    9.årgang 17.09.18 -

    ––––––

    # 7

    Skolens Handleplan

    Stine gennemgik handleplanen i overskrifter. De enkelte indsatsområder vil blive foldet ud hen over året.

    Sluttid 19:55

    ––––––

    # 8
    Meddelelser:

    Sluttid: 20:00

    ––––––

    Medarbejdere: Intet

    Formanden: Intet

    Ledelsen: Skolen har ansat 9 nye medarbejdere, heraf flere nye naturfaglærere.

    # 9 
    Kommende punkter 

    Årshjulet er godkendt og forslag til de enkelte punkters placering i løbet af året anbefalet

    Omvisning for bestyrelsen

    ––––––

    # 10 
    Eventuelt

    Sluttid: 20:10

    ––––––

    Fortsat fokus på sproget – og tal pænt kampagne. Det nye skoleblad kan bruges til at kommunikere budskabet.

    # 11
    Person- og personalesager

    Sluttid: 20:15

    ––––––

    Godkendelse af referat

    Sluttid: